П`ятниця, 26.04.2024, 01:55 | RSS
КОНТРОЛЬНІ, КУРСОВІ, ДИПЛОМНІ РОБОТИ
БЕЗКОШТОВНІ ПІДРУЧНИКИ
(067) 421-15-51
dozkontrol@mail.ru
dozkontrol@meta.ua
Меню сайту
Вхід на сайт
Пошук

Каталог статей


Головна » Статті » Юридична допомога

Свою частку у спільній квартирі можна продати чи обміняти

nullЖитло після розлучення поділять порівну

Найбільш часто загальна власність на нерухомість виникає при спадкуванні, приватизації і придбанні майна під час шлюбу. Зазвичай загальна власність є частковою, себто, кожен учасник є відносно самостійним і цілком може розпоряджатися своєю часткою, вимагати виділити її в натурі.

   Щодо нерухомості, придбаної під час шлюбу, то її розглядають як єдиний об'єкт, яким подружжя користується без юридичного поділу їхніх повноважень. Під час розлучення її, як правило, ділять порівну. За винятком випадків, коли з кимось із подружжя залишаються жити діти. У такому разі, частка збільшується. Це ж правило діє, якщо під опікою перебувають непрацездатні члени родини.

   Досить актуальною для України є проблема поділу майна, коли нерухомість придбано чи збудовано за кошти, зароблені кимось із подружжя за кордоном. Якщо той, за чий кошт було придбано квартиру чи дім, доведе у суді, що саме він є основним інвестором, то його частку буде збільшено. Для цього треба надати зразки документів, які підтверджують факт переказу грошей, чеки, накладні про покупку, приміром, будматеріалів тощо. Проте, як відомо, найбільш часто заробітчани передають гроші із-за кордону неофіційно, тому у такому разі можуть допомогти свідки (але вони відіграватимуть мінімальну роль).

   Якщо приватизовувати квартиру одноосібно, то безкоштовно оформити можна тільки 21 квадратний метр

   Як правило, право власності на нерухоме майно оформлюють на чоловіка. Звичною є ситуація, коли під час розлучення він (чоловік) відчужує майно комусь із родичів, аби не ділитися ним з дружиною. Щоб зарадити цієї проблемі необхідно: перед оформленням паперів на нерухомість, подружжя має підписати спільну згоду і завірити її у нотаріуса. Якщо цього не зробили, цілком можна визнати маніпуляції з нерухомістю недійсними.

   Земля і однокімнатна квартира – неподільні о'єкти

   Щодо земельної ділянки, отриманої від держави, то право власності практично завжди оформлюють на чоловіка. Коли йде мова про розлучення, то землю не ділять, її цілком віддають тому, на кого її оформлено.

   Однак, нещодавно до Сімейного Кодексу у першому читанні ухвалили поправку, відповідно до якої розподіл земельних ділянок відбуватиметься у загальному порядку і не становитиме винятку.

   Неподільним об'єктом також є однокімнатна квартира. Тому тим, хто має намір отримати свою частку в натурі, надають розмірну грошову компенсацію. Її визначають за згодою співвласників, а в разі спору питання вирішує суд.

   Зі своєю часткою можна робити, що заманеться

   Якщо квартира чи будинок є частковою власністю кількох осіб, то кожен із них, по закону, має повне право розпоряджатися своєю часткою на власний розсуд. Зокрема, можна визначити частку кожного учасника спільної власності. Це, зазвичай, потрібно тоді, коли хтось із співвласників має намір продати, обміняти чи закласти свої квадратні метри.

   Розмір часток визначають угодою співвласників. Якщо її не укладали, то частини вважають рівними (окрім випадків, коли хтось із співвласників здійснив невіддільні поліпшення стану житла – тоді його доля буде більшою).

   За законом, коли власник частки має намір, наприклад, продати її чи здати в оренду, він зобов'язаний письмово попередити про це інших співвласників. При цьому слід обов'язково вказати ціну та інші умови запланованої угоди. Але їхня згода на це не потрібна. При продажі частки, переважне право на викуп надають іншим співвласникам.

   Для надійності повідомлення про продаж краще оформити поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення. Якщо протягом місяця з дня повідомлення співвласники квартири не висловлять бажання придбати частку (повідомлять про відмову або взагалі промовчать), то її може придбати будь-яка особа.

   Досить часто трапляється, що члени родини намагаються відчужити частку малолітньої дитини, тимчасово виписавши її з житлової площі. У такому разі, оскільки вона є учасником часткової власності і законодавство гарантує її право на житло, то для угоди з відчуженням треба отримати згоду органу опіки та піклування.

   До речі, переважне право купівлі також застосовується при продажу кімнат у комунальних квартирах, хоча самі кімнати знаходяться в індивідуальній власності їх господарів (за законом частковою власністю є тільки спільне майно в комуналці: коридори, кухня, ванна і т. д.).

   Комунальну власність дешевше приватизувати з усіма членами родини

   Останнім часом дедалі частіше здійснюють операції з приватизації об'єктів комунальної власності – квартир, кімнат у гуртожитках тощо. Зробити це можна одноосібно, тобто інші члени родини не братимуть участі. Однак тоді приватизувати безкоштовно можна буде лише двадцять один квадратний метр площі (саме стільки визначено санітарними нормами на одного члена родини). Решту ж доведеться викупити. Законодавство дозволяє зробити це у розстрочку терміном до десяти років.

   Якщо у процедурі братиме участь ще й дружина, то окрім 21 квадратного метра на кожного можна буде додатково безоплатно приватизувати ще десять квадратів. Тому вигідніше здійснювати це за участі якомога більшої кількості членів сім'ї.

   Слід мати на увазі, що участь у приватизації можна взяти тільки один раз.

   Довідка

   Для оформлення угод, пов'язаних з нерухомістю, потрібно зібрати такі документи:

  1. Правовстановлювальний документ на квартиру;
  2. Витяг про реєстрацію;
  3. Витяг з реєстру бюро технічної інвентаризації (оцінка);
  4. Довідка форми 3 з ЖРЕПу про те, хто зареєстрований (прописаний) в квартирі і хто нею користується (дійсна протягом 7 діб);
  5. Паспорти і коди (оригінали) сторін угоди

   Юлія ХОРОШУН (Консультація юриста Асоціації виробників Буковини Олександра Загарія)



Джерело: http://vidido.ua/index.php/pogliad/article/svoju_chastku_u_spil_nii_kvartiri_mozhna_prodati_chi_obminjati/
Категорія: Юридична допомога | Додав: dozkontrol (02.12.2010) | Автор: Юрій E W
Переглядів: 4837 | Коментарі: 3 | Теги: нерухомість, квартира, майно, продаж | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Статистика
Ми з Вами
Друзі
» Зареєстровані на сайті:
Всього: 3313
Нових за месяць: 1
Нових за тиждень: 0
Нових вчора: 0
Нових сьогодні: 0
» З них:
Адміністратор сайту: 1
Перевірених: 16
Користувачів: 3296
» З них:
Чоловіків: 883
Жінок: 2430